مزرعه حاج عیسی

مزرعه

مزرعه حاج عیسی در نزدیکی روستای فاریاب قرار داره. فاریاب به زمینی گفته میشه که توسط قنات یا رود آبیاری میشه. وجود رودخانه های فراوان، آب و هوای گرم و خشک و نور زیاد موجب شده تا این منطقه برای رشد گیاهان گرمسیری مناسب باشه.

حاج عیسی هشتاد و دو سال داره و از خیلی وقت قبل کشاورزی رو شروع کرده. در کنار کشاورزی، به مدت بیست سال هم معلم مکتب روستا میشه و به نوعی تنها باسواد فاریاب بوده که به خیلی از اهالی روستا خوندن و نوشتن یاد داده. حاج عیسی سه پسر و هشت دختر داره و همچنان شخص اول مزرعه خودشه. حاج عیسی آرزو داره عاقبت به خیر بشه و میگه هر چی از خدا می خواستم بهم داده و خوشحالم که پسرام هم کنارم کشاورزی می کنن. الان مزرعه حاج عیسی شش هکتاره و درختای خرما، لیمو ترش، موز، انبه، لیمو شیرین و پرتقال داره و یه بخشی از اون رو هم پیاز و فلفل دلمه ای می کارن. حاج عیسی چند تایی بز و گوسفند هم داره که حوالی ظهر از چرا به مزرعه برمی گردند.

آبیاری مزرعه به شیوه قطره ای است و از کود دامی برای تقویت خاک استفاده می شود. حاج عیسی از علفکش استفاده نمی کند.

محصولات

محصولات فصل: لیموترش، انبه، فلفل دلمه ای

محصولات جانبی: ترشی انبه و آبلیمو

الان در مزرعه چه خبره؟

اردیبهشت تا اوایل شهریور فصل برداشت انبه است،برداشت لیموترش هم تا اواخر شهریورماه ادامه داره. حاج عیسی و بقیه هم هر روز قبل طلوع آفتاب تا یازده صبح مشغول برداشت هستن. بعد از برداشت، جعبه های پر از انبه و لیمو از بین درختا جمع آوری و به جایی که سایه باشه منتقل میشن. اینروزای مزرعه پر از رفت و آمد زنان و مردانی است که برای کمک در برداشت به باغ میان. در خونه هم خانم ها مشغول آبلیموگیری و تهیه ترشی های خوشمزه انبه هستن. دیگه داریم به روزای رنگی مزرعه نزدیک میشیم چون خرماهای مزرعه حاج عیسی دارن میرسن.

لیموترش

خرما خنیزی

خرما مرداسنگ

انبه سبز

انبه زرد

فهرست